in ,

5G kullanımı dünya genelinde hızla yayılıyor

5G mobil abonelikleri her bölgede artış gösterirken, 2023 yılının sonuna kadar küresel ölçekte 1,5 milyara ulaşması bekleniyor. En hızlı artış ise Hindistan’da.

Dünya çapında iletişim servis sağlayıcılarının 5G’ye olan yatırımlarının devam ettiği belirtilen Ericsson Mobilite Raporu’nun Haziran 2023 sayısı yayımlandı. Rapor, jeopolitik zorluklara ve bazı pazarlardaki makroekonomik yavaşlamaya rağmen, 5G teknolojisine yönelik ilginin sürdüğünü ortaya koyuyor. Hindistan’ın 5G teknolojisini kullanmaya başlamasıyla birlikte, 5G abonelik sayısının hızla arttığı bilgisi veriliyor.

Rapora göre, geçtiğimiz yıl Hindistan’da 10 milyona yakın 5G abonesi bulunuyordu ve bu rakamın 2028 yılı sonunda ülkedeki tüm mobil aboneliklerin yaklaşık yüzde 57’sini oluşturması bekleniyor. Hindistan’ın dünyadaki en hızlı büyüyen 5G bölgesi olduğu vurgulanıyor.

Ayrıca, Kuzey Amerika’da 5G aboneliklerinde beklenenden daha yoğun bir artış yaşandığı belirtiliyor. 2022 yılı sonunda, bu bölgenin dünya genelindeki en yüksek 5G abone oranına sahip olduğu ifade ediliyor.

Raporda ayrıca, dünyanın her bölgesinde 5G aboneliklerinin artış gösterdiği ve 2023 yılı sonunda 1,5 milyara ulaşmasının beklendiği bilgisi yer alıyor. Küresel mobil şebeke veri trafiğinin de sürekli olarak büyüdüğü ve 2023 sonunda her akıllı telefon için aylık ortalama kullanımın 20 GB’ın üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Ericsson’un Şebeke İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling ise raporda yer alan bilgilere dayanarak, 5G teknolojisinin benimsenmesinin abonelik sayısındaki artışa olumlu bir etkisi olduğunu ve bu durumun önde gelen 5G pazarlarında gelir artışına yol açtığını belirtiyor. Raporda, iletişim servis sağlayıcılarının müşterilerine sunduğu 5G hizmetleri ve 5G’nin mobil hizmet paketlerinde yenilikleri teşvik ettiği de vurgulanıyor.

Haziran 2023 Ericsson Mobilite Raporunun tamamını bu linkten inceleyebilirsiniz.

HUAWEI nova 11 Serisi Huawei Online Mağaza’da Satışa Sunuldu

Boeing, Türkiye’deki ilk staj programıyla genç yetenekleri destekliyor