in ,

Equinix, veri merkezlerinde sıvı soğutma desteğini artırıyor!

Equinix, 45’in üzerindeki metropolde bulunan 100’den fazla Uluslararası İş Merkezi’nde (IBX) gelişmiş sıvı soğutma teknolojilerine desteği artırmayı planladığını açıkladı.

Equinix

Dünyanın önde gelen dijital altyapı firmalarından Equinix, 45’in üzerindeki metropolde bulunan 100’den fazla Uluslararası İş Merkezi’nde (IBX) gelişmiş sıvı soğutma teknolojilerine desteği artırmayı planladığını açıkladı. Bu hamle, Equinix’in mevcut hava soğutma desteğinin yanı sıra, yapay zeka (AI) gibi hesaplama açısından zorlu iş yüklerini destekleyen yüksek yoğunluklu donanım için en etkili soğutma teknolojilerini kullanma imkanı sunuyor.

Soğutma Sorununa Sıvı Çözüm

IDC’de Buluttan Uca Merkez eğilimleri üzerine Araştırma Direktörü Sean Graham, özellikle yapay zeka alanında veri yoğun ve yüksek işlem gücü gerektiren uygulamaların artan talebine dikkat çekti. Bu uygulamalar için gereken donanım, veri merkezlerinde yoğunluğu artırıyor ve geleneksel soğutma yöntemlerini daha az verimli hale getiriyor.

Graham, işletmelerin donanımlarını soğutmak için daha etkili yollar arayışında olduklarını ve bunun da sıvı soğutmalı çözümlere olan ihtiyacı artırdığını belirtti. Veri merkezi sağlayıcılarının, Equinix gibi, bu yeni nesil soğutma çözümleri için hazır olmasının önemini vurguladı.

Asya’da da Sıvı Soğutma Desteği

Equinix, Hong Kong, Chennai, Melbourne, Mumbai, Osaka, Seul, Singapur, Sidney ve Tokyo dahil olmak üzere 45’in üzerindeki metropolde ticarileştirilmiş direkt-çipe sıvı soğutmayı aşamalı olarak devreye sokacak. Bu, müşterilerin kritik görevler için gelişmiş sıvı soğutma çözümleri kullanmalarına olanak sağlayacak. Bu hamle, Hong Kong hükümetinin yapay zeka gibi yeni teknolojilerin artan kullanımıyla dijital ekonomiyi ve akıllı şehirleri teşvik etme politikasıyla da uyumlu.

Equinix’in Stratejisi: Müşterileri Desteklemek

Equinix Küresel Kolokasyon Başkan Yardımcısı Tiffany Osias, “sıvı soğutma, veri merkezlerinin yeni teknolojileri destekleyen güçlü, yüksek yoğunluklu donanımları soğutma şeklini devrimselleştiriyor ve Equinix bu inovasyonun kalbinde” dedi.

Tiffany, şirketin asıl amacının, kuruluşların yapay zeka gibi uygulamaların ihtiyaç duyduğu karmaşık, modern IT dağıtımlarını desteklemek için veri merkezi kapasitelerini yenilikçi yollarla geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu ekledi.

Müşteri Özgürlüğü ve Çeşitlilik

Equinix, direkt-çipe ve arkadan ısı eşanjörleri dahil olmak üzere önde gelen sıvı soğutma teknolojilerini destekleyecek. Bu, müşterilerin en verimli çözümlerden faydalanmasını sağlayacak. Equinix ayrıca, müşterilerin kendi seçtikleri donanım sağlayıcılarını kullanmalarına izin vererek tedarikçi bağımsız bir yaklaşım sergileyecek.

ZutaCore’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Erez Freibach, “verimli soğutma çözümleri, veri merkezlerinin hızla gelişen bilgi işlem dünyasıyla başa çıkması için gerekli” dedi. “Sıvı soğutma, dijital altyapının gelecek dalgasını desteklemede kritik bir rol oynayacak. Equinix’in sıvı soğutma destekli veri merkezi sayısını artırmasını görmekten heyecan duyuyoruz.”

Equinix’in bu hamlesi, veri merkezlerinin giderek artan soğutma ihtiyaçlarına yanıt vermeye yönelik önemli bir adım. Sıvı soğutmanın, özellikle yapay zeka ve diğer yüksek performanslı uygulamalar için veri merkezlerinin verimliliğini artırmada önemli bir rol oynaması bekleniyor.

SabancıDx ve Microsoft’tan Türkiye’nin bulut teknolojilerine yatırım

NVIDIA Reflex ile Oyun Dünyasında Devrim: 100’den Fazla Oyun Desteği ve Yeni GeForce RTX 4070 SUPER Serisi!