in ,

Ericsson, 5G Teknolojilerinde Liderliğini Sürdürmek için RedCap Çözümünü Kullanıyor

Ericsson, 5G teknolojilerinde liderliğini sürdürmek için yeni bir kısıtlı kapasiteli Radyo Erişim Şebekesi (RAN) yazılımı olan RedCap’ı tanıttı.

Ericsson, 5G teknolojilerinde liderliğini sürdürmek için yeni bir kısıtlı kapasiteli Radyo Erişim Şebekesi (RAN) yazılımı olan RedCap’ı tanıttı. Bu yazılım, akıllı saatler, giyilebilir teknolojiler ve endüstriyel sensörler gibi yeni veya mevcut kullanım senaryolarını daha basit hale getirerek cihazların pil ömrünü uzatmayı ve yeni 5G kullanım olanaklarını desteklemeyi amaçlıyor.

Ericsson, RedCap’ı Kasım 2023’te piyasaya sürmeyi planlıyor ve bu kısıtlı kapasite çözümü, Ericsson tarafından başka bir donanıma gerek duymadan Bağımsız 5G (5G SA) şebekelerine ek bir yazılım olarak sunulacak. RedCap, 5G şebekelerine bağlanabilen yeni cihaz türleri için ekosistemi güçlendirmeyi hedefliyor.

Yeni Radyo (NR) cihaz ekosistemi, Ericsson RedCap sayesinde daha fazla kapasiteyle donatılarak genişletilecek ve 5G kullanımının artmasına katkı sağlayacak. RedCap yazılımı, cihazların enerji tüketimini optimize etmek için daha basit prosedürleri destekleyecek ve şu anda sadece LTE cihazlarla kullanılabilen giyilebilir teknolojilerin de 5G ile uyumlu hale gelmesine olanak sağlayacak.

Ericsson’un Şebeke Çözümleri Yöneticisi David Hammarwall, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ericsson RedCap, 5G’nin tam kapasitesine ihtiyaç duymayan cihazlar için yeni olanaklar yaratacak. RedCap yazılımı, tüketicilere yönelik giyilebilir teknolojilerden endüstriyel amaçlı sensörlere kadar birçok alanda, 5G bağlantısını maliyet ve enerji açısından verimli bir şekilde kullanma imkanı sağlayarak geliştirmeler getirecek.” şeklinde belirtti.

Bu yeni 5G RAN yazılım çözümü, iletişim hizmet sağlayıcılarının frekans bölmeli dupleks (FDD) ve zaman bölmeli dupleks (TDD) spektrumlarında çeşitli tüketici ve kurumsal kullanım senaryoları için daha fazla bağlantı seçeneği sunmasını ve endüstriyel ortamlarda bağlantı imkanı sağlamasını sağlayacak. RedCap, giriş segmentindeki giyilebilir artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri, güvenlik kamerası ekipmanları, endüstriyel sensörler ve akıllı şebekeler gibi daha az karmaşık cihazları destekleyecek. Bu çözüm aynı zamanda mevcut LTE giriş kategorilerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlayarak giyilebilir teknoloji OEM endüstrisinin dikkatini çekiyor.

Verizon Teknoloji Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Stone, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “5G temelinde, kişiselleştirilebilirlik sunan bir hizmet. Ericsson’un Yeni Radyo (NR) RedCap çözümünün gelişmiş teknolojilerle birleştirildiğinde birçok farklı cihazda kişiselleştirilebilirliği mümkün kılacağını düşünüyoruz. Bu, şebeke kaynaklarımızı verimli bir şekilde tahsis etmemizi ve müşterilere en iyi hizmeti sunmamızı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Ericsson, önde gelen çip seti tedarikçileriyle iş birliği yaparak birçok farklı 5G cihazını piyasaya sürmeyi hedefliyor. MediaTek Kablosuz İletişim Sistemleri & Ortaklıklar Genel Müdürü HC Hwang ise şunları belirtti: “MediaTek’in 5G RedCap’i destekleyen çözümleri, Ericsson altyapısının hazır oluşundan faydalanacak. Bu çözümler, operatörlerin, tüketicilerin ve şirketlerin inovatif 5G ürün ve hizmetlerinden hızla yararlanmasını sağlayacak.”

NR RedCap, 5G şebekelerinde daha fazla bağlantı kurarak 5G ekosistemini genişletmeyi hedefliyor. LPWA ve URLLC arasındaki kapasite ve karmaşıklık farkını azaltarak 5G ortamlarında daha fazla kullanım senaryosuna olanak sağlıyor. RedCap çözümü, giyilebilir teknolojiler ve endüstriyel sensörler gibi cihazlara düşük maliyetli entegrasyon sunarak cihaz platformlarının karmaşıklığını, boyutunu ve kapasitesini etkili bir şekilde azaltmayı hedefliyor. Bu sayede 5G’nin yüksek performans kapasitesine her zaman ihtiyaç duymayan çeşitli kullanım senaryolarını destekleyerek daha verimli, uzun pil ömrüne sahip ve daha az karmaşık cihazlar sunulmasını sağlıyor.

Yemeksepeti, Twitter’ın yeni rakibi Threads’e giren ilk markalardan biri oldu

HUAWEI nova 11 Serisi ile Oyunculara Kolay Seviye Atlama Fırsatı