in

2023’te Kimlik avı ve dolandırıcılık girişimlerinde büyük artış gerçekleşti

2023 yılında, Kaspersky’nin kimlik avı önleme sistemleri, 709 milyondan fazla kimlik avı ve dolandırıcılık web sitesine erişim girişimini engelleyerek, bir önceki yıla göre %40’lık dikkat çekici bir artış kaydetti.

2023 yılında, Kaspersky’nin kimlik avı önleme sistemleri, 709 milyondan fazla kimlik avı ve dolandırıcılık web sitesine erişim girişimini engelleyerek, bir önceki yıla göre %40’lık dikkat çekici bir artış kaydetti. Tehdit aktörleri, kullanıcıları tuzağa düşürmek için mesajlaşma uygulamaları, yapay zeka platformları, sosyal medya hizmetleri ve kripto para borsalarını sıkça kullanıyor.

Kaspersky’nin yıllık analizine göre, kimlik avı saldırılarında 2022’de başlayan artış eğilimi, 2023’te de devam etti. Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında kimlik avı faaliyetlerinde önemli bir artış gözlenirken, yıl boyunca saldırı sayısında istikrarlı bir yükseliş yaşandı. Tatil sezonunun başlamasıyla birlikte, dolandırıcıların sahte uçak biletleri, turlar ve otel fırsatları gibi seyahatle ilgili dolandırıcılıkları artırdığı düşünülüyor.

Teknolojik gelişmeler, dolandırıcıların yeni istismar yolları bulmasına olanak tanısa da, saldırganlar eski taktiklerini de kullanmaya devam ediyor. Özellikle büyük ilgi gören filmler, etkinlikler ve prömiyerler, kimlik avcıları ve dolandırıcılar için cazip fırsatlar sunuyor. Kaspersky uzmanları, anlık mesajlaşma platformlarındaki saldırılarda da artış gözlemledi ve Telegram üzerinden 62 bin 127 kimlik avı ve dolandırıcılık bağlantısı yönlendirme girişimini engelledi, bu da geçen yıla göre %22’lik bir artışa işaret ediyor.

Bu veriler, siber güvenlik konusunda daha fazla farkındalık ve koruma önlemlerinin alınmasının önemini vurgulamaktadır. Kullanıcılar, güvenliği artırmak ve bu tür tehditlere karşı kendilerini korumak için güncel siber güvenlik uygulamalarını takip etmeli ve dikkatli olmalıdır.

Ax Medya ile Sosyal Medya Yönetiminde Çığır Açan Deneyim, Aktif Takipçi Satın Al

Rolls-Royce’dan sanat eseri niteliğinde sınırlı üretim: Ghost Prism