in

Google, 2023’ün Türkiye’de en çok aranan trendlerini açıkladı

Bu yıl da merak ettiklerimiz farklı alanlara yayıldı. Şarkı sözlerini hatırlayamayınca soluğu ilk olarak Google’da aldık.

Google, 2023’ün Türkiye’de en çok aranan trendlerini açıkladı. Açıklanan listeler, ülkenin gündemini, popüler kültürünü ve günlük hayatını gözler önüne serdi.

Deprem ve seçimler öne çıktı

Türkiye’nin 2023 arama trendleri, “isimler”, “kaybettiklerimiz”, “diziler”, “tarifler”, “burçlar”, “ne giyilir”, “şarkı sözleri”, “nerede”, “nasıl”, “ne zaman”, “hissediyorum” ve “nerenin plakası” başlıkları altında toplandı.

Türkiye’nin son bir yıl içerisindeki gündemini gözler önüne seren listelerde “deprem nerede oldu”, “deprem nasıl oluşur” ve “İstanbul depremi ne zaman” gibi yaşanan deprem felaketi; “oy nasıl kullanılır”, “seçim ne zaman?” ve “nerede oy kullanacağım”, gibi trend aramalarla da seçim gündemlerinin etkisi hissedildi. “Taha Durmaz”, “Metin Uca” ve “Özkan Uğur” aramaları ile kaybettiklerimizi de andığımız bir yılı geride bırakırken; “Icardi” ve “Yalı Çapkını” aramaları iki yıl üst üste kendi kategorilerinde listelerde yer almayı başardı.

Şarkı sözleri ve diziler ilgi çekti

Bu yıl da merak ettiklerimiz farklı alanlara yayıldı. Şarkı sözlerini hatırlayamayınca soluğu ilk olarak Google’da aldık. Yılın trend şarkı sözleri aramalarında “Antidepresan”, “Aşkın Olayım” ve “Bi’ Tek Ben Anlarım” gibi şarkı sözleri yer aldı. Bir bilene danışmanın gerektiği konularda da yine aramalara koşan kullanıcılar, “Ne giyilir” kategorisinde “İş görüşmesinde ne giyilir?”, “Konserde ne giyilir?” ve “Aile tanışmasında ne giyilir?” gibi trend arama sorgularıyla Google’ı stil danışmanı olarak kullandılar. Plaka numaralarını da hatırlayamayınca teyidini Google’dan yapan kullanıcılar, Bozkır dizisinin kurgusal bir şehrine ait olan 88 numaralı plakayı “nerenin plakası” kategorisinin en trend araması olarak ön plana çıkardı. Burçlar kategorisinde ise “En sevilmeyen burçlar”, “En üzgün burçlar” ve “En tatlı burçlar” en çok merak edilen burç aramaları olurken, “Aurası yüksek burçlar” ve “Dişil burçlar” da dikkat çeken aramalar arasındaydı.

Diziler ve futbol olmazsa olmaz

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da “Yalı Çapkını” en trend dizi olurken, onu “Wednesday”, “Kızılcık Şerbeti” ve “Aile” dizileri takip etti. Spor alanında da futbolcu isim sorgularının öne çıktığı “isimler” kategorisinde geçtiğimiz yılın en çok aranan isimlerinden “Icardi” listede kendine yer bulmaya devam etti. Bunun yanı sıra Icardi’nin gol sevinciyle özdeşleşen “Simge Aşkın Olayım şarkı sözleri” de “şarkı sözleri” kategorisinde trend aramalar arasında yer aldı.

Sonuç

Google 2023 Arama Trendleri, Türkiye’nin 2023’teki gündemini ve insanlarının neler merak ettiğini gözler önüne serdi. Deprem ve seçimler öne çıkan konuların başında gelirken, diziler, şarkı sözleri ve günlük hayatla ilgili konular da ilgi çekti.

Türkiye, veri merkezi ve pil fabrikası yatırımcılarının yakın markajında

Lenovo, oyun tutkunları için yeni ürünlerini tanıttı