in ,

Xiaomi, “Anın Ötesine Geçin” temasıyla HyperOS işletim sistemini tanıttı

Xiaomi HyperOS, Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemi temeline dayanıyor.

HyperOS

Küresel teknoloji devi Xiaomi, kişisel cihazlar, otomobiller ve ev ürünlerinden oluşan akıllı ekosistemine güç veren yeni işletim sistemi Xiaomi HyperOS’u tanıttı. Lansman etkinliğinde, Düşük Seviyeli Yeniden Düzenleme, Uçlar Arası Akıllı Bağlantı, Proaktif Zeka ve Uçtan Uca Güvenlik olmak üzere dört ana hedefe odaklanan bu yeni işletim sistemi, kullanıcı deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyor.

Xiaomi HyperOS, Xiaomi’nin yeni ürünleri olan Xiaomi 14 Serisi, Xiaomi Watch S3, Xiaomi TV S Pro 85″ MiniLED ve diğer cihazlarda önceden yüklü olarak gelecek. Bu işletim sistemi, cihazların tüm potansiyelini ortaya çıkararak, kullanıcı deneyimini daha tutarlı ve verimli hale getirmeyi hedefliyor.

Xiaomi HyperOS, Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemi temeline dayanıyor. Bu işletim sistemi, yüzlerce cihaz türünü ve binlerce SKU’yu kapsayan 200’den fazla işlemci platformunu destekliyor. Ayrıca, bellek gereksinimleri 64 KB’den 24 GB’a kadar farklılık gösterebiliyor. Xiaomi HyperOS, düşük yer kaplayarak akıllı telefonlardaki sistemde sadece 8,75 GB yer kaplıyor.

Ayrıca, Xiaomi HyperOS, gelişmiş zamanlama özellikleri ile cihazların donanım ve görevlerini doğru bir şekilde yönetebiliyor. Bu, yoğun kaynak gerektiren oyunları daha istikrarlı ve düşük güç tüketimiyle çalıştırma gibi avantajlar sunuyor.

Xiaomi HyperOS’un temel özelliklerinden biri olan HyperConnect, cihazlar arasında gerçek zamanlı ağ oluşturarak akıllı bağlantıyı bir üst seviyeye taşıyor. Bu, kullanıcıların ekosistemlerini her yerden yönetebilmelerini sağlıyor.

HyperMind adlı yapay zeka alt sistemi, cihazların kullanıcıların amaçlarını anlamasını sağlıyor. Bu, cihazların proaktif olarak yardımcı olabilmesini sağlıyor.

Xiaomi HyperOS, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine büyük önem veriyor. Xiaomi’nin kendi geliştirdiği TEE, güvenlik alt sisteminin temelini oluşturuyor. Bu izole güvenlik sistemi, özel donanım üzerinde çalışarak çeşitli güvenlik özelliklerini kapsıyor.

Xiaomi, Xiaomi HyperOS ile açık kaynak ilkesine bağlı kalarak akıllı bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Xiaomi Vela adlı IoT yazılım platformunu da açık kaynak kullanımına sunarak geliştiricilerin katkısını bekliyor.

Xiaomi HyperOS, kişisel cihazları, otomobilleri ve akıllı ev ürünlerini birbirine bağlamak için tasarlanmış ve uyarlanmış insan merkezli bir işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Bu, Xiaomi’nin “İnsan x Araba x Ev” akıllı ekosistemini hayata geçirme stratejik vizyonunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

World of Warships, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını ödüllerle kutluyor

Dell Technologies ve Meta, Üretken Yapay Zeka inovasyonunda iş birliği yapıyor