in ,

WordPress’in 2024 yılı yol haritası, işbirliği odaklı 3 büyük güncelleme içeriyor

WordPress’in İcra Direktörü Josepha Haden Chomphosy, 2024 için üç önemli çekirdek güncellemeyi içeren bir takvim yayınladı.

WordPress

WordPress’in İcra Direktörü Josepha Haden Chomphosy, 2024 için üç önemli çekirdek güncellemeyi içeren bir takvim yayınladı. Tarihler henüz kesinleşmiş değil ancak büyük tatil günleri ve WordPress etkinliklerinden kaçınmak üzere planlanmış durumda.

Yılın ilk güncellemesi olan WordPress 6.5, 26 Mart’ta yayınlanacak, onu Temmuz’da WordPress 6.6 ve Kasım’ın başlarında WordPress 6.7 sürümleri izleyecek.

WordPress resmi olarak Gutenberg projesinin 2. aşamasını (Site Özelleştirmesi odaklı) tamamlamış olsa da, 6.4 öncelikle blok ve site düzenleyicilerinde mevcut özelliklerin genişletilmesine odaklandı ve aynı zamanda 3. aşama (İşbirliği) için ilk keşiflere de başladı. 2024’teki güncellemeler ise tamamen işbirliği odaklı özellikleri getirecek.

Chomphosy, “2024’ün çoğunun 3. aşama için çalışma zamanı olacağını düşünerek, 6.5 ve 6.7’nin bu İşbirliği özelliklerine odaklanacağını tahmin ediyorum,” dedi. “Önceki yılın başında olduğu gibi, 6.6’nın ise yazılımın bakımı ve genel düzenlemesi için ayrılmasını önermek istiyorum.”

Chomphosy, planlanan güncellemelerin zamanlaması ve odak noktası hakkında geri bildirim istedi. WordPress çekirdek katılımcısı Pascal Birchler, 6.5 ve 6.6’nın odaklarını değiştirmeyi önerdi çünkü 6.5 için 3. aşama çalışmasının ne kadarının zamanında hazır olacağı belirsiz. Bu öneri, önceki güncellemede yer almayan özelliklerin göz önüne alındığında mantıklı görünüyor.

WordPress 6.4’ün güncelleme ekibi, planlanan tipografi yönetimi özelliklerini bir sonraki güncelleme olan 6.5’e ertelemek zorunda kaldı. Bu özellikler arasında Font Kütüphanesi ve sunucu tarafında @font-face CSS üretimi ve yazdırma yer alıyor. Bu özellikler, kullanıcılara admin panelinde medya yönetimi benzeri bir yazı tipi kütüphanesine göz atma imkanı sunacak. Etkinleştirilen temaya bağlı olmayacak; eklenti geliştiricileri için genişletilebilir bir kütüphane olacak

Teknopark İstanbul, girişimci üniversite öğrencilerine kapılarını açıyor

Take Off İstanbul Girişim Zirvesi gerçekleştirildi