in ,

Mercedes-Benz Türk, yeşil enerji yatırımlarını 2023 yılında sürdürdü

Şirket, Türkiye’deki tesislerinde gerçekleştirdiği yenilikçi projelerle, doğa dostu üretim faaliyetlerini önceliklendiriyor.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Fabrikası

Mercedes-Benz Türk, çevre dostu ve sürdürülebilir enerji uygulamalarını 2023 yılında da güçlü bir şekilde sürdürerek yeşil enerji alanında önemli adımlar attı. Şirket, Türkiye’deki tesislerinde gerçekleştirdiği yenilikçi projelerle, doğa dostu üretim faaliyetlerini önceliklendiriyor.

Haziran ayında Pazarlama Merkezi’nde tam kapasite çalışan 3.5 MWp gücündeki Güneş Enerjisi Santrali’ni devreye alarak başlayan Mercedes-Benz Türk, Eylül ayında ise Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 1.3 MWp gücündeki Güneş Enerjisi Santrali’ni hizmete açtı.

Mercedes-Benz Türk, 1967 yılından bu yana Türkiye’nin ağır ticari araç endüstrisinin öncülerinden biri olarak, doğanın korunması ve sürdürülebilirlik konularında liderlik yapmayı hedefliyor. Şirketin “Yeşil Hedefler” programı çerçevesinde 2039’a kadar üretim süreçlerinde sıfır CO2 salımı hedefine odaklanıyor.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama Merkezi

Pazarlama Merkezi’nde devreye alınan Güneş Enerjisi Santrali, yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üreterek, tesisin enerji ihtiyacının tamamını karşılamayı amaçlıyor. Bu adım ile yıllık 2.762 ton CO2 emisyonu azalacak ve çevreye 52 bin 650 ağaç dikme eşdeğerinde katkı sağlanacak.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda devreye alınan 1.3 MWp kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali ise yıllık 1 milyon 900 bin kWh elektrik enerjisi üretecek ve yıllık 900 ton CO2 salımını engelleyecek. Aksaray Kamyon Fabrikası ayrıca, enerji verimliliği projeleri ile 5.992 MWh enerji tasarrufu elde etti.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda hayata geçirilen uygulamalarla 2023 yılında en düşük spesifik enerji tüketim değerine ulaşan Mercedes-Benz Türk, enerji verimliliği konusundaki liderliğini sürdürüyor.

Bu çabalar, Mercedes-Benz Türk’ün çevreye duyarlı üretim anlayışını vurgulayarak, yeşil enerji kullanımında sektörde öncü bir konumda olma vizyonunu destekliyor.

HUAWEI, yüksek performanslı MateBook D16 i9’u Türkiye’de ön satışa sundu

Casper, 2024 yılında teknoloji dünyasını şekillendirecek 5 trendi açıklıyor