in ,

Veri merkezi altyapısının sürdürülebilirliği mercek altında

Gartner’a göre kuruluşların yüzde yetmiş beşi, 2022’de %5’in altındayken, 2027’ye kadar maliyet optimizasyonu ve paydaş baskılarına dayalı bir veri merkezi altyapısı sürdürülebilirlik programı uygulamış olacak.

Gartner’a göre kuruluşların yüzde yetmiş beşi, 2022’de %5’in altındayken, 2027’ye kadar maliyet optimizasyonu ve paydaş baskılarına dayalı bir veri merkezi altyapısı sürdürülebilirlik programı uygulamış olacak.

Gartner’da Kıdemli Baş Analist olan Autumn Stanish, “Sürdürülebilirliğe ilişkin sorumluluklar, BT’nin çevresel performansını iyileştirmek için CIO’lardan altyapı ve operasyon (I&O) liderlerine giderek daha fazla aktarılıyor” diyor. 

“Bu, birçok kişiyi çevresel çözümlere daha fazla harcama ve yatırım yapma yoluna götürdü, ancak çevresel etki tek odak noktası olmamalı. 

“Sürdürülebilirlik, marka, yenilikçilik, dayanıklılık ve yetenekleri çekmek gibi çevresel olmayan faktörler üzerinde de önemli bir pozitif etkiye sahip olabilir.”

2022’nin ikinci yarısında Kuzey Amerika, Avrupa ve APAC’den 221 katılımcıyla gerçekleştirilen bir Gartner anketine göre Stanish, “I&O stratejisini kritik iş sonuçlarıyla uyumlu hale getirme başarısı, sürdürülebilir BT operasyonlarıyla gelen dolaylı faydaları tanıyan daha kapsamlı bir yaklaşım gerektirir” diyor. 

“Bu, özellikle finansal hizmetler gibi BT’nin iş için önemli olduğu kuruluşlar için geçerlidir.”

Gartner anketine göre, en önemli üç dolaylı fayda şunları içerir:

1. Azaltılmış Maliyetler
I&O liderlerinin çevre ve bütçeleri için yapabilecekleri en etkili önlem, yeni ekipman satın almayı ertelemek ve halihazırda sahip olduklarını daha iyi yönetmek, optimize etmek veya yeniden konuşlandırmaktır. Gartner’a göre kuruluşlar, ürün ömrünü üç yıldan beş yıla çıkararak %60’a varan maliyet tasarrufu elde edebilir. Ek olarak, daha iyi sunucu kullanımı ve depolama kapasitesi için optimizasyon, israfı azaltmanın ve paradan tasarruf etmenin başka bir yoludur.

2. İnovasyon
Kuruluşlar, yeni ürünler ve iş modelleri yoluyla inovasyonu ve büyümeyi yönlendirmek için sürdürülebilir stratejiler kullanıyor. Teknoloji donanımı satıcıları, inovasyon için yararlanılabilecek yapay zeka teknolojisine, analitik içgörülere ve döngüsel iş modellerine dayalı yeni ürün ve hizmetleri hızla piyasaya sürüyor. Örneğin, enerji verimliliğini izlemek ve iyileştirmek için açık telemetri platformları devreye alınabilirken, aynı zamanda BT personelinin sistemlerin daha büyük ve daha tutarlı performansı için optimize edilebilecek kullanım kalıplarını anlaması için kritik içgörüler sunar.

Stanish, “Sürdürülebilirlik stratejisine sahip birçok kuruluşun temel odak noktası, aslında bunu yeni ürünler ve iş modelleri yoluyla inovasyonu, farklılaşmayı ve büyümeyi yönlendirmek için nasıl kullanabilecekleri etrafındadır” diyor. 

“Ancak, konuştuğumuz I&O liderlerinin yarısından azı şu anda azaltılmış enerji maliyetlerinin ötesinde iş avantajlarından yararlanıyor.”

3. Daha İyi Risk Yönetimi ve Azaltma
Fiyat dalgalanmaları ve tedarik kısıtlamaları nedeniyle kesintiye uğrayan bir pazarda, kuruluşlar sürdürülebilir geri dönüşüm ve kaynak kullanımı uygulamalarını benimseyerek daha fazla dayanıklılık ve daha iyi risk yönetimi ve hafifletme elde edebilir. Bu, yenilenebilir enerji kullanan, kendi enerjisini üreten ve ekipmanı mümkün olduğunca yeniden kullanan ve yeniden konuşlandıran kuruluşları içerir.

Gartner anketine göre, iş dünyasının liderlerinin %85’inden fazlası, sürdürülebilirliğin kuruluşu aksamadan koruyan bir yatırım olduğu konusunda hemfikir.

Togg, üç yeni deneyim merkezi daha açtı

Starmus’ta geri sayım başladı