in , ,

Küresel veri merkezi sermayesi 2022’de 241 milyar dolara yükseldi

Dell’Oro Group’un yeni raporu, küresel veri merkezi sermaye harcamalarının 2022’de %15 artarak 241 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu.

Veri Merkezi Pazarı

Dell’Oro grubu, bulut ve kurumsal veri merkezi harcamalarının 2023’te tek haneli büyümeye yavaşlayacağını tahmin ettiğini belirtiyor.

4. çeyrek 2022 Veri Merkezi BT Harcamaları Üç Aylık Raporunun öne çıkan diğer bir özelliği de, ilk 10 bulut hizmeti sağlayıcısının 2022’de küresel veri merkezi yatırım harcamalarının %48’ini oluşturması. Ayrıca Dell’Oro Group, gelir sırasına göre 2022’nin önde gelen sunucu satıcılarının Dell, HPE ve Inspur olduğunu ortaya koydu.

Dell’Oro Group’un Kıdemli Araştırma Direktörü Baron Fung, “Hiper ölçekli bulut hizmeti sağlayıcıları, tedarik kısıtlı bir ortamda gezinirken arka arkaya üç yıl boyunca güçlü bir genişleme döngüsünden geçtiler” diyor.

“Kuruluşlar ayrıca dijital dönüşüm girişimlerinden BT harcamalarını artırdı. Ancak, hiper ölçekleyiciler genişleme döngülerinin sonuna geldiklerinden ve verimliliklerini artırmaya çalıştıklarından ve işletmeler belirsiz bir ekonomik ortamda harcamalarını daha dikkatli inceleyeceklerinden, pazarın geri çekilmesi bekleniyor. “Böylece, belirli sektörlerde talep yumuşadıkça arz kısıtlı bir ortamdan arz fazlası olan bir ortama geçiş sağlanacak.”

Sahte Tor browser saldırısı ile 400 bin dolarlık kripto para çalındı!

LG, Red Dot başarısını sürdürüyor