in

Dünya genelinde dakikada en yüksek veri akışının olduğu gün: 14 Aralık 2022

Dünyanın lider internet değişim operatörü DE-CIX, 2022’de İnternet Değişim noktalarındaki trafiğinde yine önemli bir artışa tanık oldu.

DE-CIX’in ölçümlerine göre toplamda 48 eksabayttan fazla (EB) veri alışverişi, 2022’de dünya çapında DE-CIX Değişim Noktaları aracılığıyla[1] gerçekleşti. 2021’de ölçülen toplam veri hacmi 38 EB oranındaydı ki bu da bir yılda yüzde 25’in üzerinde bir artış anlamına geliyor. 48 EB, her biri 128 GB depolama alanına sahip 370 milyon adetten fazla akıllı telefonun depolama kapasitesine eşit. Bu kapasite de, ABD’de yaşayan her erkek, kadın ve çocuk için birden fazla akıllı telefonun depolama alanını doldurmaya yetecek kadar veri taşıyan DE-CIX Internet Değişimine karşılık geliyor.

DE-CIX Ürünler ve Araştırma Bölümü Başkanı Dr. Christoph Dietzel konuyla ilgili “Gittikçe daha fazla veri internet üzerinden aktarılıyor. Bunun sebebi de çok basit: Modern, dijital uygulama ve hizmetler, farklı kaynaklardan, her geçen gün daha fazla veriyi gerektiriyor. Dijital uygulamalara yönelik tüketici talebi artmaya devam ettikçe şüphesiz bu trend de devam edecektir ki çok yakın gelecekte bahsi daha da artacak olan Metaverse’ü de unutmamak gerek.” şeklinde konuştu: “Küresel DE-CIX ekosistemi istikrarlı bir şekilde büyüyor. Sadece yeni konumlar eklenmekle kalmıyor; aynı zamanda Frankfurt, Mumbai, New York ve Madrid gibi yerleşik en büyük Değişim Noktalarımızda da trafik önlenemez bir şekilde artıyor.” açıklamalarını yaptı.

Dakikada en yüksek veri akışının olduğu gün: 14 Aralık 2022

14 Aralık günü, dünya çapında DE-CIX İnternet Değişim Noktalarında yılın en yüksek veri akışının gerçekleştiği gün oldu. Katar’da, Fransa ile Fas arasında oynanan Dünya Kupası yarı final maçı esnasında, Türkiye saatiyle 22.28 civarında, DE-CIX İnternet Değişim Noktaları’nda tek bir dakikada 132 terabayt veri akışı gerçekleşti ki bu da örneğin New York ve Frankfurt Değişim Noktaları için yeni veri trafiği rekoru anlamına geliyor. Dakikada 132 terabayt veri, 128 GB depolama kapasiteli 1000’den fazla akıllı telefona veya 5 yıllık bir süre boyunca devam eden bir HD video akışının veri hacmine eşdeğer.

Dr. Christoph Dietzel sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Kupası yarı finalleri esnasında zirve yapan veri akışı hacmi, hayatın tüm dünyada her alanda ne kadar dijitalleşmiş olduğunu gösteriyor. İster düzenli video konferansların yapıldığı iş hayatında, isterse spor etkinliklerini çevrimiçi olarak takip etmek gibi eğlenceli aktivitelerde olsun, dijital hizmetler günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.” Ancak yıl boyunca, hangi hizmetlerin ne zaman kullanıldığı konusunda önemli farklılıklar oldu. Örneğin, yaz aylarında Frankfurt, New York ve Madrid’deki büyük Değişim Noktaları’nda, video konferansların meydana getirdiği veri trafiğinde önemli bir düşüş yaşandığı görüldü. Oyun söz konusu olduğunda ise, toplu veri akışının son çeyrekte zirve yapmış olmasına rağmen, yazın başlarında yani haziran ayında, her üç Değişim Noktasında da önceki aya göre hızlı bir artış yaşandı.

Frankfurt’ta ve dünyada DE-CIX 

Frankfurt’taki DE-CIX, 2022’de yıllık 34 EB veri akışı, saniyede 14 terabitin üzerinde en yüksek veri trafiği hacmi ve yaklaşık 1100 bağlantılı ağ ile, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise en önemli Değişim Noktalarından biri. Dahası; New York, Madrid ve Mumbai’deki DE-CIX konumlarında da önemli veri artışı görüldü ve hepsi 2022’de saniyede 1 terabitlik en yüksek veri trafiği sınırını aştı. Buna ek olarak, 2022’de DE-CIX Dallas, veri trafiği hacmini neredeyse ikiye katlayarak saniyede 500 gigabit (Gbit/s) çizgisini geçti ve yılı 625 Gbit/s sınırında tamamladı. Öte yandan, Kasım 2022’de 10’uncu yılını kutlayan DE-CIX Dubai destekli UAE İnternet Değişim Noktası’nda, Dünya Kupası’nda Arjantin ve Suudi Arabistan arasında oynanan maça denk gelen aralıkta, neredeyse 400 Gbit/s’a varan veri trafiği ile zirve yaşandığına şahit olduk. Üstelik DE-CIX, 2022’de hem kendi pazarında (DE-CIX Leipzig) hem de dünya genelinde (Afrika, Orta Doğu, Güneydoğu Asya ve Orta ve Güneydoğu Avrupa) İnternet Değişim Noktaları için yeni konumlar ve ortaklıklar duyurarak genişlemeye devam etti. Bunu sonucu olarak da DE-CIX şu anda eşleştirme, bulut ve birbirine bağlantı hizmetlerini dünya çapında 40’tan fazla bölgede sunuyor.

Bilgi: 48 eksabayt büyüklük neye denk geliyor? 

  • Veri akışı saniye başına terabit (Tbit/s) olarak belirtilir.
  • Saniyede 1 terabit, 10³ Gbit/s, 106 Mbit/s, 109 kbit/s veya 1012 bit/s veya 1.000.000.000.000 bit/s’dir.
  • 8 Terabit = 1 Terabayt (TB) ve 1.000.000 TB = 1 Eksabayt (EB)
  • 48 EB, her biri 128 GB depolama alanına sahip 370 milyondan fazla akıllı telefonun depolama kapasitesine eşittir. Bu, Almanya’daki kişi sayısı başına beş adetten biraz daha az akıllı telefona veya her bir ABD vatandaşı için 1 adedin biraz daha üzerinde akıllı telefona denk geliyor.
  • 48 EB, HD kalitesinde yaklaşık 1,8 milyon yıl uzunluğunda bir video akışının veya 5,5 milyon yıl uzunluğunda bir video görüşmesinin sağladığı veri hacmi kadardır.

Atık pildeki ağır metallerin toprak ve suya karışmaması için ne yapılmalı?

YouTube, 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdamı destekliyor